cmn-roh

Přestože někteří z vás slyší o stuntridingu poprvé, tuto kratochvíli provozují motocykloví nadšenci už téměř 20 let. Na začátku devadesátých let se totiž část britských mladíků nesmírně nudila a nenapadlo je nic lepšího, než se jít zabavit na motorce mezi auta. A protože šlo o skutečné šílence, upozorňovali na sebe vskutku velmi povedeným způsobem.

Základem všeho byla jízda po zadním kole. Nešlo o nějakou civilizovanou estrádní záležitost, jezdilo se co nejrychleji a co nejagresivněji. Takový byl začátek jezdeckého stylu zvaného streetfight - pouliční boj. Z něj se postupem času vyvinul nový extrémní sport - stuntriding, tedymotonebe kaskadérské ježdění.

V Česku bohužel tento sport není příliš propagován. Nedostává se tak často na televizní obrazovky jako třeba freestyle motocross, který je v poslední době hodně oblíbený převážně díky Petru Kuchařovi.

Velkým vzorem všech českých streetfighterů byl Pavel Hanzlík. 20. září uplynul rok od chvíle, kdy při své show v Českých Budějovicích zahynul. I když stuntriding nepřestává být nebezpečným sportem, proti začátkům se změnil. Přibyly akrobatické kousky v nižších rychlostech.

Artistické kousky se do stuntridingu dostávají až v poslední době. Dalo by se říct, že teď jsou to atletické výkony při nejrůznějších jízdách na motorce, takže je to vlastně sportovní disciplína hodnocená svým způsobem jako krasobruslení.

V Česku má komunita stuntriderů každý rok několik akcí, na kterých se navzájem srovnávají a předvádějí. Existují také speciální weby, kde si borci přibližují jezdeckou techniku a sdílí své zkušenosti. A to i pokud jde o motorky, oblečení a chrániče.

Obratnost a um kaskadérů si můžete sami prohlédnout nejen na videích, kterých je plný internet, ale i na vlastní oči - třeba na akcích(viz.info sekce AKCE)které se konají po célém uzemí česke rep. Koncem září na letišti v Částkovicích na Pelhřimovsku  vrcholí Street Fighter Weekend finále čtyrdílneho serialu,kde se sjede kolem dvaceti soutěžících a samozřejme česká špička stunridingu.motonebe2

Automotopárty 16 - Planá u Mar. Lázní